Gyümölcsös csepegtető öntözése
Keményfalú kerek, vagy enyhén lapított csepegtető csöveket alkalmazunk gyümölcsösök öntözésére. A csepegtető szalag ára sokkal kedvezőbb, de több szempontból sem alkalmas ide. Sérülékeny, feleslegesen sűrű a csepegési távolság, érzékeny a dugulásra, rovarok, rágcsálók sok sérülést okoznak rajta. Talajra fektetve akadályozzák a talajművelést, stb. Esetleg a 12-15 miles falvastagságú jöhet számításba.
A csepegtető csövek elhelyezése gyümölcsösökben
a, Csepegtető cső talajfelszínre fektetve. Akadályozza a talajművelést, sérülhet a kertészeti munkák és betakarítás alatt. Már viszonylag ritkán alkalmazzák. Bármelyik csepegtető cső alkalmas gyümölcsös öntözésére, és esetleg a 12 vagy 15 miles szalag. Soronként, növények mellé 1 sor telepítve.
b, Csepegtető cső kordon huzalára rögzítve. Akkor van jelentősége, ha a növények megtartására már ki lett építve a kordon. Bármelyik keményfalú csepegtető cső alkalmas kordonra rögzítve gyümölcsös öntözésére. Falvastagságtól, és a csepegtetőtestek távolságától függően kell rögzíteni a kordon huzalához. A vékonyabb falvastagságú (35 mil) és enyhén lapított típusokat sűrűbben, akár 50 cm-ként, a 40 mil és az feletti kerek típusokat ritkábban kell rögzíteni.
A rögzítési távolságot a csepegtető testek távolsága határozza meg. Úgy kell rögzíteni, hogy a kordonakasztó minél pontosabban, a csepegtető testek közé kerüljön. Ekkor várható, hogy a csepegtető testen kiáramló víz nem indul el a csepegtető cső alján a legalacsonyabb pont fele, és ott cseppen le. A csepegés távolságát nem feltétlenül a csepegtető testek távolsága határozza meg, hanem a rögzítés távolsága. A csepegtető csövet mindig lazán kell feltenni, nem szabad megfeszíteni a dilatáció miatt. A csepegtető cső huzalon történő elmozdulása természetes dolog.
c, Csepegtető gombákkal szerelt ültetvényöntözés talajfelszínen és kordonon
Termelők részéről gyakran felmerülő igény, hogy a rosszminőségű öntözővizek kezelése helyett speciális igények kielégítésére alkalmas csepegtető gombákkal kérik a csepegtetőcsövek telepítését. Az így kialakított csepegtető cső ára gombák távolságától és típusától függően kb. duplája még a PC csepegtető csőnek is. Eltömődés ellen azok a csepegtetőgombák a legalkalmasabbak, amelyek nem tartalmaznak labirint csatornát, csak egy membrán szabályoz a szórófejekéhez hasonlóan. A membrán mozgása fellazítja a lerakódást, és az öblítő szakaszban eltávozik a gombából. Az alacsony nyomáson fellépő túlfolyás, öblítés előny is és hátrány is. Előny az öblítés, és hátrány a 30-40 %-al magasabb térfogatáram, kifolyás alacsony nyomáson. Ezért a szivattyút és a csőhálózatot a 40 %-al magasabb térfogatáramra kell méretezni, mert az öntözőrendszer indulásakor öblítő szakaszban maradhat a teljes terület, ami egyszerre működne. A sor elején túlfolynak a gombák, és a sor végére el sem jut a víz, mert kicsi a nyomás ahhoz, hogy a membránt a helyére szorítsa, és szabályozzon.
Gyümölcsösök öntözésére leggyakrabban alkalmazott nyomáskiegyenlített öntisztuló típus a RivulisKatif (PLK) csepegtető gomba. Nem szétszerelhető, nem tisztítható, de nem is igazán szükséges. A gomba nem emelkedik ki a cső síkjából, nem akad bele semmi, de vastagabb, 6,5mm átmérő, mint a többi gomba körme, 3,8-4 mm, nehezebb beépíteni. Katifhoz 4mm átmérőjű, többi gombához 2,5 mm átmérőjű lyukasztó (LY, KLY) szükséges.
Szétszedhető, tisztítható változat a PalaplastAxios (PPAX) csepegtető gomba. Könnyen beépíthető, de kiemelkedik a cső síkjából.
Mielőtt tisztítási céllal rendelne bárki is csepegtető gombával szerelt öntözőrendszert gyümölcsösbe, néhány gombánál próbálja meg a csőbe épített, különböző irányban elcsavarodott gombákat vizes, enyhén sáros, csúszós kézzel szétszedni és összerakni. Ezeknél a csepegtető gombáknál jelentős lehet a kicsepegő vízmennyiség eltérése.
Átmenet a labirintos csatornával kiegészített gomba felé, amikor a labirint csatorna egyik oldala a rugalmas diafragma lemez. Nem érzékeny a dugulásra, nem tömődik el a labirint csatorna, mert egyik oldala mozog, viszont már csökken az alacsony nyomáson fellépő túlfolyás, és javul az egyenletesség. Ilyen a NaanDanJain JSC PC (DJSC) tisztítható csepegtető gomba.
A gombák távolságát nem célszerű 100 cm-nél távolabb tervezni, mert a cső mozog a talajon is és a kordonon is, és növényenként legalább 2 gombára van szükség a megfelelő gyökérzóna kialakulása érdekében. A gombával szerelt csepegtető cső telepíthető talajra és kordonra rögzítve is.
Szőlő öntözésénél a kordon alsó huzalára célszerű rögzíteni a csepegtető csövet. Értelemszerűen a lejtős területen a PC típusokat, lehetőleg úgy, hogy a betáplálás a legfelső ponton történjen.
Amennyiben több méter térállású növényekhez kizárólag csak a gyökeresedéshez szükséges az első 1-2 évben az öntözés, pl. császárfa, akkor a gombákat ki kell egészíteni legalább 80 cm –es kapillárcsővel, és leszúró tüskéével, ami a cső dilatációs mozgásától függetlenül a növényhez vezeti a vizet.
d, Talajfelszín alatti csepegtető öntözés
A műszaki fejlesztések lehetővé teszik, hogy többéves használatra csepegtető csöveket talajfelszín alá telepítsünk.
Elvárt tulajdonságok:
- Öntözés befejezésekor a csőben keletkező vákuum ne szívja be a híg talajt. Ezt a diafragma lemez speciális kialakításával lehet elérni. Jelölése általában AS. A vákuum megszüntetésére minden zónában legalább 1 db légbeszívó szelepet kell beépíteni.
- Gyökérbenövés gátló megoldások
- A NetafimUniramnál mechanikus gyökérzár van kialakítva, ami a csepegtető testen belül visszafordítja a benövő gyökereket
- A Rivulis D5000-nél kétféle megoldás is van
- 15 mil falvastagságig a szalagoknál is ismert lézerkivágású kilépő nyílás. 40-45 mil falvastagságnál pedig a cső alakváltozása akadályozza meg a benövést. Nyomás nélkül alaphelyzetben a csepegtető cső lapított alakú, nyomás hatására kerekre alakul. Mivel a kilépő nyílás minden öntözéskor mozog, a gyökereket vagy eltépi, vagy összetöri.
- Van még füles FL megoldás is, ami takarja a kilépő nyílást, de annak hatékonysága kétséges. pl. NetafimDripNet
Magyarországi telepítést 5-20 cm mélységben javasoljuk attól függően, hogy az ültetvény gyomirtása hogyan történik.
Mikroszórófejes öntözőrendszer gyümölcsösbe
Leggyakoribb megoldás a mikrofejek műanyag vagy fémpálcára történő szerelése. Fagyvédelmi vagy színező öntözéshez a lomb fölé építünk be rotoros szórófejeket, amelyek öntözött átmérője megegyezik a lomb átmérőjével. Lomb alá talajba rögzített pálcára akár öntözésre, akár kisebb hatékonyságú fagyvédelemre és színező öntözésre, esetleg, pl. körténél párásításra alkalmas. Előnye, hogy nem lesz vizes öntözéskor a lomb és nem okoz növényegészségügyi problémát. Itt már a rotoros fejek mellett megjelennek a sugaras szórófejek és a különböző profilos típusok, pl. hosszú sáv, széles sáv X szórásképpel, 180°-os félkör. Profilos mikrofejeknél olyan műanyag pálcát alkalmazunk, amely megakadályozza a szórófej elfordulását. A sugaras szórófejek nagy előnye, hogy csak sugarakat öntöznek, nem iszapolódik be a talajfelület csak sávokban, így a talajban a levegő-víz aránya a legkedvezőbb lehet. (PLJFRM)
Új telepítéshez sugártörővel ellátott rotorokat alkalmazunk. Kezdetben az öntözött átmérő a gyökérnövekedéshez 1-2m, majd a fül letörése után a szükséges 3-3,5m átmérő. Nagyobb átmérő nem célszerű a felesleges gyomosodás és vízpazarlás elkerülése érdekében. A szórófejek magassága 30-40cm.
A szárnyvezeték és a pálcák ebben az esetben zavarják a talajművelést, viszont akár 32mm-es cső keresztmetszet is alkalmazható.
Amennyiben kordon lett kiépítve, a szórófejeket fel lehet a huzalra rögzíteni. A legjobb megoldás az akasztóval ellátott súlyzáras rovarzárral rendelkező típust felakasztani a kordon huzalára. Kordonra max. 25mm-es, lágy, könnyen lyukasztható csövet célszerű alkalmazni. Lógatva csak a rovarzár nélküli pl. Vibro típusok telepítése célszerű. Erre a célra gyártanak rugós rovarzárral mikroszórókat, de Magyarországon gyakori vas- és mangántartalom a vízből kicsapódik a szórófej rovarzárán és az alkalmazott 30-50l/h térfogatáram, fúvókateljesítmény által adott energia kevés a működéshez.
Ültetvényben egész más az elvárás a szórófejek egyenletességénél. A kelesztő öntözéssel ellentétben nem a teljes öntözött felületen kell egyenletesnek lennie az öntözésnek, inkább fánként kell azonos mennyiségű víz vagy tápoldat. Visszajelzések alapján a legjobb a sugaras öntözés, mert a talajban a víz és levegő aránya kedvező marad, nincs a felszínen beiszaposodás, nincs forgó alkatrész.
Fúvókaméreteknél a 35-60l/h közötti alkalmazás a célszerű, 30l/h alatti olyan kicsi a forgatónyomaték, hogy a rotor megállhat és magas a párolgási veszteség. 60l/h felett kis átmérőnél beiszapolódhat az öntözött terület és csak rövid sorokat és kicsi zónákat lehet kiépíteni, amely növeli a költséget.
Magyarországon gyümölcsösök öntözésére méltatlanul mellőzött mikroszóró típuscsalád a vibro 35-70 l/h (NVSP) átfolyással 0,5-3 m öntözött átmérővel. Kúpos szórásszöge miatt lógatva a szórófej magasságával állítható az öntözött átmérő kb. 0,5-2 m között. Állítva pálcán nagyobb, típustól függően 2,5-4 m az öntözött átmérő. Speciális a rovarzára. A fúvókában egy vékony hengeres csap van, ami működés közben forog, miközben folyamatosan tisztítja a fúvókát. A csap és a fúvóka közötti szűk nyíláson a rovarok nem tudnak behatolni a fúvókába. A rovarzár állítva és lógatva is működik. Rossz minőségű pl. iszapos, vagy kicsapódó anyagot tartalmazó öntözővízhez is kiválóan alkalmazható.
A mikroszórókhoz kizárólag lágy, rugalmas, UV stabil LDPE csöveket szabad alkalmazni, hogy a lyukasztással beépített mikrocsatlakozók mellett a cső akár 8-10 évig is jól tömítsen! Talajon se célszerű 32 mm-nél nagyobb átmérőt alkalmazni, inkább több helyen kell elosztani nagy keresztmetszetről a csőhálózatot.
Fagyvédelmi öntözés
Fagyvédelmi öntözésre kizárólag ott van lehetőség, ahol a teljes felület egyidejű folyamatos öntözéséhez elegendő víz áll rendelkezésére a fagy fennállásának teljes időszakában. A legtakarékosabb megoldás, ha csak a fákat védjük 1-1db rotoros mikrofejjel. Ha elegendő kb. 0,5-0,8m széles sáv, pl. szőlőnél vagy a kevés víz miatt meg kell elégedni egy részleges sáv védelemmel, akkor jó megoldás a NDJ Flipper (DFF) szórófej.
A gyümölcsösök fagyvédelmének előnyei mellett figyelembe kell venni a hátrányokat is!
- Nagy a vízigény, amit hosszú fagy esetén a fagy fennállásának végéig folyamatosan ki kell juttatni. A tavaszi fagyveszélyes időszakban a talaj általában telítve van vízzel, az elszivárgás nem igazán működik. A kijuttatott vízzel kezdeni kell valamit, mert lemossa a tápanyagot, vízállások alakulhatnak ki, levegőtlen lesz a talaj, talajerózió lehet, stb.
- Ha fagy esetén elindítják az öntözést, az utolsó darab jég leolvadásáig üzemeltetni kell, mert az olvadás hőelvonással jár és a rügyből vagy a vesszőből vonja el a hőt az olvadás. Ha fagy közben leáll vagy lefagy az öntözés, nagyobb kárt lehet okozni, mintha el sem indították volna.
- Hosszú fagy esetén túl vastag jégréteg keletkezhet, amely leszakíthatja az ágakat.
- A fagyvédelem hatékonysága nagymértékben függ attól, hogy a növény mely fejlődési fázisában alkalmazzuk, pl. rügy, virágzás, lekötött termés, stb.
Fagyvédelem kiegészítésére hatékony lehet a virágzás késleltetése. Kora tavaszi meleg napokon felső öntözéssel hűteni lehet az ültetvényt, ami késlelteti a virágzást.
Kevés víz esetén is lehet a fagy hatását mérsékelni lomb alatti mikrofejes öntözéssel. Itt nem a jég, hanem a nap és a vízben levő hőmennyiség segítségével próbálkozunk. Fagyveszély esetén reggel beöntözzük a területet. A nedves felület sötétebb, a napsütés hatására jobban felmelegszik, éjszaka nagyobb lesz a kisugárzása. Minden esetben legkésőbb a nedves hőmérővel mért fagy megjelenésekor indítjuk az öntözést. Vagy váltakozva zónánként, vagy minden második, vagy minden harmadik sort folyamatosan üzemeltetve, kizárólag az ágak alatt, hogy ne legyen jég az ágakon. A vízben, ami csőkútból jön, 14-16°C-os lehet, a hőmennyiséget használjuk. A melegebb pára felfelé mozog, kissé megmozgatja a levegőt és ez elegendő lehet enyhe fagy esetén. Tározó ismeretlen hőmérsékletű vize bizonytalan megoldás ebben az esetben. Nagyobb tározó szükséges, ahol elegendő víz van a felső fagyvédelemhez. Ott nem a hőmérséklet a meghatározó, hanem a vízmennyiség.
Idősebb ültetvénynél, ahol már kicsi a távolság a két sor gyümölcsfa lombja között, hatékony lehet a felső fagyvédelem hagyományos, kalapácsos szórófejekkel. Feltétel, hogy a rugót mindenképp műanyag kupakkal kell védeni a jéglerakódástól, és lehetőleg fémből készüljön a szórófej. A fém jobb hővezető, így a kalapácson se alakul ki jéglerakódás.